Чи можете Ви просити більше грошей за свої послуги? 4 корисних висновки зі Звіту Payoneer про доходи фрілансерів 2020
Все більше людей хочуть працювати на себе, і фріланс набуває популярності серед професіоналів по всьому світу. Молоде покоління додає руху економіці фрілансу і вона продовжує зростати приголомшуючими темпами – не тільки в розвинених країнах, але і в тих, що розвиваються.
Що призвело до зростання популярності фрілансу по всьому світу? Щоб краще розуміти, які тренди впливають на цей процес, Payoneer опитав більше 7 000 фрілансерів з більш ніж 150 країн світу, щоб дізнатися більше про їх погодинну ставку, середній дохід і навички. Учасники опитування поділилися своїми секретами успіху, механізмами роботи і принципами ціноутворення.
У цьому матеріалі ми розповімо про чотири висновки, які ми зробили за підсумками роботи над звітом – це корисні інсайти про постійне зростання світового ринку фрілансу.
1. Серед фрілансерів багато молодих спеціалістів, але «покоління бебі-буму» заробляє більше
Для молоді – покоління Z і мілленіалів – якість життя стає важливіше грошей. Вони шукають нові бізнес-можливості і складають більшу частину сьогоднішнього ринку фрілансу. У регіонах, що розвиваються, наприклад, Південно-Східної Азії, 82% працівників молодше 35 років, в той час як в Північній Америці до цієї вікової групи належить лише 47%. Майже п’ята частина опитаних нами фрілансерів молодше 25 років. З іншого боку, ми виявили, що фрілансери з покоління бебі-буму, тобто, ті, кому більше 55 років, заробляють в два рази більше своїх молодих колег.
І, зрозуміло, сучасні технології значно полегшують фрілансерам пошук нових клієнтів онлайн, спілкування з замовниками і отримання платежів – незалежно від місця розташування.
2. Диплом про вищу освіту не гарантує більш високу оплату
Чи означає наявність вищої освіти більш високий дохід? Не обов’язково. Вплив вищої освіти на дохід вельми сумнівний. Насправді, у 57% опитаних є ступінь бакалавра, а 19% фрілансерів по всьому світу мають лише диплом про середню освіту. Більш того, фрілансери, які закінчили тільки школу, отримують більше бакалаврів і лише трохи менше тих, у кого є ступінь магістра (або ще більш висока ступінь). Схоже, що компанії, які наймають фрілансерів, більше цікавляться їх навичками, ніж освітою.
.
Цікава деталь, яку ми виявили: жінки-фрілансери, як правило, мають більш високу академічну ступінь, ніж чоловіки. У 31% жінок (і лише 22% чоловіків) є диплом про вищу освіту.
3. Жінки отримують все більше можливостей на ринку фріланса
Незважаючи на те, що гендерна нерівність все ще існує на сучасному ринку фрілансу, кількість жінок-фрілансерів потроху зростає в останні роки. У більшості країн жінок на ринку праці все ще менше, ніж чоловіків, проте жінки лідирують в деяких сферах, наприклад, перекладах, управлінні проектами або адміністративній роботі. За даними World Bank Data 2019, жінки становлять 39% від загального числа фрілансерів по всьому світу. Це означає, що у жінок є безліч поки ще нереалізованих можливостей на ринку фрілансу.
4. Фріланс може сприяти позбавленню від гендерної нерівності
Гендерна нерівність залишається актуальним питанням, особливо у фріланс-співтоваристві. Наше опитування показує, що у всіх професійних сферах годинна ставка жінок-фрілансерів становить 84% від ставки колег чоловічої статі – це дає надію на швидке позбавлення від гендерної нерівності.
Ми виявили, що в сфері фінансів та управління проектами середня годинна ставка жінок становить 53%, а чоловіків – 56%. З іншого боку, жінки заробляють більше за чоловіків в сферах маркетингу та веб-дизайну – ці сфери займають майже половину всього обсягу ринку фрілансу. Здається, фріланс-спільнота перебуває на шляху до рівної оплату праці.
Хочете дізнатися більше про зростаючу економіку фрілансу і про те, яку ціну ви можете призначати за свої послуги? Завантажте наш звіт вже сьогодні – і порівняйте вартість своєї роботи з розцінками колег!